You are currently viewing Jak poprawnie dbać o dłonie w domu ? Porady kosmetologa

Jak poprawnie dbać o dłonie w domu ? Porady kosmetologa

Jak poprawnie dbać o dłonie w domu ? Porady kosmetologa

Skóra dłoni zawiera niewielką ilość gruczołów łojowych, przez co jest gorzej natłuszczona niż inne partie ciała. Podstawą pielęgnacji powinno być wspieranie ich zdrowego i pięknego wyglądu przez stosowanie preparatów ochronnych płaszcz hydrolipidowy skóry dłoni. Dlaczego to jest takie ważne i jakie składniki kosmetyku będą pomocne ? Dłonie stanowią barierę ochronną przed zakażeniami oraz rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów chorobotwórczych jak bakterie, wirusy i grzyby. Osłabiony płaszcz hydrolipidowy przez działanie różnych czynników, jak częste mycie dłoni, dezynfekcja rąk, stosowanie detergentów przy wykonywaniu różnych czynności domowych, a także czynniki atmosferyczne  (promieniowanie słoneczne, zmiana temperatur) czy czynniki mechaniczne (otarcia, skaleczenia, urazy), może powodować problemy zdrowotne a także pogorszenie ich wyglądu, dyskomfort, pieczenie i narażenie na szybsze uleganie procesom starzenia.

Pielęgnacja dłoni w warunkach domowych

W pielęgnacji domowej ważna jest regularność i zwrócenie uwagi na profilaktykę, ochronę, nawilżanie, odżywianie i regenerację skóry. Profilaktyka polega na stosowaniu delikatnych preparatów myjących, myciu rąk w letniej wodzie, stosowanie ochrony przed detergentami np. używając rękawiczek ochronnych, dokładne wycieranie i osuszanie dłoni w ręcznik papierowy przed wyjściem z domu, stosowanie kremów  ochronnych, noszenie rękawic podczas mrozów.

3 etapy regularnej pielęgnacji domowej ratunkiem dla Twoich dłoni:

1.Peeling dłoni – do pielęgnacji dłoni możemy używać peelingów typu ziarnistych (scrub). Do tego typu peelingów dodaje się różnych substancji ściernych jak np. rozdrobnionych pestek owoców, kuleczek wosku jojoba, które skutecznie usuwają obumarłe komórki naskórka, pobudzają mikrokrążenie, ułatwiają wchłanianie składników aktywnych. Peeling najlepiej nałożyć na zwilżone wodą dłonie przy użyciu szpatułki i przez chwile masować skórę dłoni. Następnie spłukujemy i osuszamy ręce. Czynność tę najlepiej powtarzać 2-3 razy w tygodniu. W składzie poza substancjami ziarnistymi peelingi zawierają najczęściej oleje roślinne, glicerynę, ekstrakty ziołowe, witaminę E, NNKT, białka.

2. Krem do pielęgnacji rąk – powinniśmy stosować regularnie, najlepiej po każdym umyciu rąk. W zależności od składu krem do rąk jakie wybieramy powinien być nawilżający, odżywczy, regenerujący lub ochronny.

Co powinien zawierać w składzie krem idealny do pielęgnacji rąk ? 

Kosmetyki do pielęgnacji dłoni powinny być oparte o następujące substancje:

 • oleje i masła roślinne, pomogą ukoić skórę, dostarczą składników odżywczych, pomogą rewitalizować i wzmocnić barierę śródnaskórkową, np. masło shea, kakaowe lub ze słodkich migdałów
 • gliceryna roślinna, to substancja pochodzenia naturalnego, która wykazuje właściwości nawilżające i wiążące wodę w naskórku, występuje w większości składników kremów do rąk,
 • lanolina, substancja o działaniu zmiękczającym i pozostawiającym film ochronny na skórze,
 • witaminy, w tym witamina A i E, które wykazują działanie antyoksydacyjne i wspomagające regenerację podrażnionego naskórka, a. także prowitamina B5 o działaniu łagodzącym i przyśpieszającym regenerację naskórka,
 • mocznik, o wyjątkowo silnych właściwościach nawilżających,
 • miód, mleczko pszczele, o działaniu odżywczym i rewitalizującym,
 • alantoina i pantenol, które łagodzą podrażnienia, swędzenie i zaczerwienie skóry, nawilżają i przyspieszają regenerację naskórka.
 • sok z cytryny, ogórka, składniki o działaniu rozjaśniającym,

Składnikami pożądanymi w składach kremów do rąk są też probiotyki i prebiotyki, aloes, ekstrakt z drożdży, niacynamid i skwalan roślinny, ekstrakty roślinne z arniki górskiej i nagietka lekarskiego. 

3. Maski na dłonie – można zakupić w perfumeriach lub w gabinetach kosmetycznych bądź klinikach medycyny estetycznej. Spośród masek możemy wyróżnić:

 • maski odżywcze – zalecane dla skór zniszczonych, wymagających regeneracji, w ich składzie możemy znaleźć: oleje roślinne, wyciągi ziołowe, lecytynę, otręby, drożdze, miód, witaminy, ekstrakty roślinne, kolagen, jedwab,
 • maski wybielające – polecane dla skór ze zmianami pigmentacyjnymi skóry dłoni, a także wymagających regeneracji, w składzie zawierają m.in.: kwas cytrynowy, kwas mlekowy, ekstrakt z ogórka, kwasy owocowe,
 • maski nawilżające – idealnie sprawdzą się przy skórach suchych, odwodnionych, w składzie zawierają często: glicerynę, kwasy tłuszczowe, skwalen, woski, kwas hialuronowy, mocznik, kolagen, wyciągi ziołowe.

Ponadto 3 etapową pielęgnację domową można rozszerzyć o następujące zabiegi domowe:

 1. kąpiele dłoni w podgrzanej oliwie
 2. nakładanie grubej warstwy kremu pod bawełniane rękawiczki
 3. domowe maseczki na dłonie, które można wykonać przy użyciu np. gliceryny lub lanoliny, witaminy A, E oraz soku z cytryny.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Itís difficult to find knowledgeable people in this particular subject, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks

Dodaj komentarz